Precursor: 25th Online Film & Television Awards (2020)

The slow-building popularity gave Minari a boost in the Best Picture race. Other selections were pretty well expected.

Award Tallies

(7) Promising Young Woman (9 with poster/trailer nominations)
(4) Minari
(3) Nomadland, One Night in Miami, Soul, Sound of Metal
(2) Ma Rainey’s Black Bottom

The Awards

Best Picture

1. Minari
2. Promising Young Woman
3. Nomadland
4. Sound of Metal
5. Judas and the Black Messiah
6. Soul
7. One Night in Miami
8. Da 5 Bloods
9. The Trial of the Chicago 7
10. Mank

Best Animated Feature

Soul (Runner-Up: Wolfwalkers)

Best Director

Chloé Zhao – Nomadland (Runner-Up: Emerald Fennell – Promising Young Woman)

Best Actor

Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom (Runner-Up: Riz Ahmed – Sound of Metal)

Best Actress

Carey Mulligan – Promising Young Woman (Runner-Up: Frances McDormand – Nomadland)

Best Supporting Actor

Daniel Kaluuya – Judas and the Black Messiah (Runner-Up: Paul Raci – Sound of Metal)

Best Supporting Actress

Youn Yuh-jung – Minari (Runner-Up: Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm)

Best Original Screenplay

Promising Young Woman (Runner-Up: Minari)

Best Adapted Screenplay

Nomadland (Runner-Up: One Night in Miami)

Best Original Score

Soul (Runner-Up: Minari)

Best Original Song

Speak Now – One Night in Miami (Runner-Up: Husavik – Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga)

Best Editing

Sound of Metal (Runner-Up: Nomadland)

Best Cinematography

Nomadland (Runner-Up: Mank)

Best Production Design

Mank (Runner-Up: Promising Young Woman)

Best Costume Design

Ma Rainey’s Black Bottom (Runner-Up: Emma.)

Best Makeup & Hairstyling

Birds of Prey (Runner-Up: Ma Rainey’s Black Bottom)

Best Sound

Sound of Metal (Runner-Up: Tenet)

Best Visual Effects

The Invisible Man (Runner-Up: Tenet)

Best Foreign Language Film

Minari (Runner-Up: Another Round)

Best Documentary Feature

Time (Runner-Up: Dick Johnson Is Dead)

Best Youth Performance

Alan Kim – Minari (Runner-Up: Helena Zengel – News of the World)

Best Breakthrough Performance: Male

Kingsley Ben-Adir – One Night in Miami (Runner-Up: Paul Raci – Sound of Metal)

Best Breakthrough Performance: Female

Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm (Runner-Up: Andra Day – The United States vs. Billie Holiday)

Best Voice-Over Performance

Jamie Foxx – Soul (Runner-Up: Honor Kneafsey – Wolfwalkers)

Best Ensemble

One Night in Miami (Runner-Up: The Trial of the Chicago 7)

Best Casting

Promising Young Woman (Runner-Up: One Night in Miami)

Best Feature Debut

Emerald Fennell – Promising Young Woman (Runner-Up: Darius Marder – Sound of Metal)

Best Adapted Song

Toxic – Promising Young Woman (Runner-Up: A Change Is Gonna Come – One Night in Miami)

Best Sound Effects

Sound of Metal (Runner-Up: The Invisible Man)

Best Stunt Coordination

Tenet (Runner-Up: Birds of Prey)

Best Titles Sequence

(Runner-Up: The Invisible Man (Opening))
Promising Young Woman (Opening)

Most Cinematic Moment

Promising Young Woman – Cassie’s plan comes together (Runner-Up: The Invisible Man – The knife at the table scene)

Best Movie Trailer

Promising Young Woman (Trailer #1) (Runner-Up: Tenet (Trailer #1))

Best Movie Poster

Promising Young Woman (Poster #1) (Runner-Up: Da 5 Bloods (Poster #1))

For links to the trailers and images of the posters, visit their website: Online Film & Television Association

Online Film & Television Association Data

Year Founded: 1996
First Awards: 1996 (25)

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.