Todd Haynes’ film about a lesbian couple fighting against social mores, Carol, earns the top spot in the nomination tally for this year’s Spirit Awards. That’s all thanks to the double Best Female Lead nomination for Cate Blanchett and Rooney Mara, a feat Harvey Weinstein didn’t seem inclined to want happening. Beasts of No Nation and Spotlight were equally prominent as were the little-seen animated film from Charlie Kaufman, Anomalisa and the transgender drama Tangerine. Surprisingly, these five films edged out Room, which many thought would be a primary contender for the Oscars after its post-Toronto performance.
Award Tallies
(6) Carol
(5) Beasts of No Nation, Spotlight
(4) Anomalisa, Tangerine
(3) It Follows, James White, Mediterranea, Room, Songs My Brothers Taught Me, The Diary of a Teenage Girl
The Awards
Best Feature
Anomalisa
Beasts of No Nation
Carol
Spotlight
Tangerine
Best First Feature
James White
Manos Sucias
Mediterranea
Songs My Brothers Taught Me
The Diary of a Teenage Girl
John Cassavetes Award
Advantageous
Christmas, Again
Heaven Knows What
Krisha
Out of My Hand
Best Director
Cary Joji Fukunaga – Beasts of No Nation
Charlie Kaufman, Duke Johnson – Anomalisa
David Robert Mitchell – It Follows
Sean Baker – Tangerine
Todd Haynes – Carol
Tom McCarthy – Spotlight
Best Female Lead
Bel Powley – The Diary of a Teenage Girl
Brie Larson – Room
Cate Blanchett – Carol
Kitana Kiki Rodriguez – Tangerine
Rooney Mara – Carol
Best Male Lead
Abraham Atta – Beasts of No Nation
Ben Mendelsohn – Mississippi Grind
Christopher Abbott – James White
Jason Segel – The End of the Tour
Koudous Seihon – Mediterranea
Best Supporting Female
Cynthia Nixon – James White
Jennifer Jason Leigh – Anomalisa
Marin Ireland – Glass Chin
Mya Taylor – Tangerine
Robin Bartlett – H.
Best Supporting Male
Idris Elba – Beasts of No Nation
Kevin Corrigan – Results
Michael Shannon – 99 Homes
Paul Dano – Love & Mercy
Richard Jenkins – Bone Tomahawk
Best Screenplay
Anomalisa
The End of the Tour
Carol
Bone Tomahawk
Spotlight
Best First Screenplay
Room
Me and Earl and the Dying Girl
The Diary of a Teenage Girl
Mediterranea
The Mend
Best Editing
It Follows
Manos Sucias
Room
Heaven Knows What
Spotlight
Best Cinematography
Beasts of No Nation
Carol
Songs My Brothers Taught Me
It Follows
Meadowland
Best International Film
A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence
Embrace the Serpent
Girlhood
Mustang
Son of Saul
Best Documentary
(T)error
Best of Enemies
Heart of a Dog
Meru
The Look of Silence
The Russian Woodpecker
Robert Altman Award
Spotlight
Piaget Producers Award
Darren Dean
Mel Eslyn
Rebecca Green, Laura D. Smith
Kiehl’s Someone to Watch Award
Chloe Zhao (Director – Songs My Brothers Taught Me)
Felix Thompson (Director – King Jack)
Robert Machoian, Rodrigo Ojeda-Beck (Directors – God Bless the Child)
Truer Than Fiction Award
Alex Sichel, Elizabeth Giamatti (Directors – A Woman Like Me)
Elizabeth Chai Vasarhelyi (Director – Incorruptible)
Hemel Trivedi, Mohammed Ali Naqvi (Directors – Among the Believers)
Spirit Awards Data
First Awards: 1985 (31)
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.