Best Documentary Feature

Return to Categories Menu

Category Details

Category Active: 1943 – Present

Decade Shortcuts

2010s | 2000s | 1990s | 1980s | 1970s | 1960s | 1950s | 1940s

2010s

2019 (92nd)

DOCUMENTARY (Feature)

American Factory – Steven Bognar, Julia Reichert, Jeff Reichert
The Cave – Feras Fayyad, Kirstine Barfod, Sigrid Dyekjær
The Edge of Democracy – Petra Costa, Joanna Natasegara, Shane Boris, Tiago Pavan
For Sama – Waad al-Kateab, Edward Watts
Honeyland – Ljubo Stefanov, Tamara Kotevska, Atanas Georgiev

2018 (91st)

DOCUMENTARY (Feature)

Free Solo – Elizabeth Chai Vasarhelyi, Jimmy Chin, Evan Hayes, Shannon Dill
Hale County This Morning, This Evening – RaMell Ross, Joslyn Barnes, Su Kim
Minding the Gap – Bing Liu, Diane Quon
Of Fathers and Sons – Talal Derki, Ansgar Frerich, Eva Kemme, Tobias N. Siebert
RBG – Betsy West, Julie Cohen

2017 (90th)

DOCUMENTARY (Feature)

Abacus: Small Enough to Jail – Steve James, Mark Mitten, Julie Goldman
Faces Places – Agnès Varda, JR, Rosalie Varda
Icarus – Bryan Fogel, Dan Cogan
Last Men in Aleppo – Feras Fayyad, Kareem Abeed, Søren Steen Jespersen
Strong Island – Yance Ford, Joslyn Barnes

2016 (89th)

DOCUMENTARY (Feature)

Fire at Sea – Gianfranco Rosi, Donatella Palermo
I Am Not Your Negro – Raoul Peck, Rémi Grellety, Hébert Peck
Life, Animated – Roger Ross Williams, Julie Goldman
O.J.: Made in America – Ezra Edelman, Caroline Waterlow
13th – Ava DuVernay, Spencer Averick, Howard Barish

2015 (88th)

DOCUMENTARY (Feature)

Amy – Asif Kapadia, James Gay-Rees
Cartel Land – Matthew Heineman, Tom Yellind
The Look of Silence – Joshua Oppenheimer, Signe Byrge Sørensen
What Happened, Miss Simone? – Liz Garbus, Amy Hobby, Justin Wilkes
Winter on Fire: Ukraine’s Fight for Freedom – Evgeny Afineevsky, Den Tolmor

2014 (87th)

DOCUMENTARY (Feature)

CitizenFour – Laura Poitras, Mathilde Bonnefoy, Dirk Wilutzky
Finding Vivian Maier – John Maloof, Charlie Siskel
Last Days in Vietnam – Rory Kennedy, Keven McAlester
The Salt of the Earth – Wim Wenders, Juliano Ribeiro Salgado, David Rosier
Virunga – Orlando von Einsiedel, Joanna Natasegara

2013 (86th)

DOCUMENTARY (Feature)

The Act of Killing – Joshua Oppenheimer, Signe Byrge Sørensen
Cutie and the Boxer – Zachary Heinzerling, Lydia Dean Pilcher
Dirty Wars – Richard Rowley, Jeremy Scahill
The Square – Jehane Noujaim, Karim Amer
20 Feet from Stardom – Morgan Neville, Gil Friesen, Caitrin Rogers

2012 (85th)

DOCUMENTARY (Feature)

5 Broken Cameras – Emad Burnat, Guy Davidi
The Gatekeepers – Dror Moreh, Philippa Kowarsky, Estelle Fialon
How to Survive a Plague – David France, Howard Gertler
The Invisible War – Kirby Dick, Amy Ziering
Searching for Sugar Man – Malik Bendjelloul, Simon Chinn

2011 (84th)

DOCUMENTARY (Feature)

Hell and Back Again – Danfung Dennis, Mike Lerner
If a Tree Falls: A Story of the Earth Liberation Front – Marshall Curry, Sam Cullman
Paradise Lost 3: Purgatory – Joe Berlinger, Bruce Sinofsky
Pina – Wim Wenders, Gian-Piero Ringel
Undefeated – TJ Martin, Dan Lindsay, Rich Middlemas

2010 (83rd)

DOCUMENTARY (Feature)

Exit through the Gift Shop – Banksy, Jaimie D’Cruz
Gasland – Josh Fox, Trish Adlesic
Inside Job – Charles Ferguson, Audrey Marrs
Restrepo – Tim Hetherington, Sebastian Junger
Waste Land – Lucy Walker, Angus Aynsley

2000s

2009 (82nd)

DOCUMENTARY (Feature)

Burma VJ – Anders Østergaard, Lise Lense-Møller
The Cove – Louie Psihoyos, Fisher Stevens
Food, Inc. – Robert Kenner, Elise Pearlstein
The Most Dangerous Man in America: Daniel Ellsberg and the Pentagon Papers – Judith Ehrlich, Rick Goldsmith
Which Way Home – Rebecca Cammisa

2008 (81st)

DOCUMENTARY (Feature)

The Betrayal (Nerakhoon) – Ellen Kuras, Thavisouk Phrasavath
Encounters at the End of the World – Werner Herzog, Henry Kaiser
The Garden – Scott Hamilton Kennedy
Man on Wire – James Marsh, Simon Chinn
Trouble the Water – Tia Lessin, Carl Deal

2007 (80th)

DOCUMENTARY (Feature)

No End in Sight – Charles Ferguson, Audrey Marrs
Operation Homecoming: Writing the Wartime Experience – Richard E. Robbins
Sicko – Michael Moore, Meghan O’Hara
Taxi to the Dark Side – Alex Gibney, Eva Orner
War/Dance – Andrea Nix Fine, Sean Fine

2006 (79th)

DOCUMENTARY (Feature)

Deliver Us from Evil – Amy Berg, Frank Donner
An Inconvenient Truth – Davis Guggenheim
Iraq in Fragments – James Longley, John Sinno
Jesus Camp – Heidi Ewing, Rachel Grady
My Country, My Country – Laura Poitras, Jocelyn Glatzer

2005 (78th)

DOCUMENTARY (Feature)

Darwin’s Nightmare – Hubert Sauper
Enron: The Smartest Guys in the Room – Alex Gibney, Jason Kliot
March of the Penguins – Luc Jacquet, Yves Darondeau
Murderball – Henry-Alex Rubin, Dana Adam Shapiro
Street Fight – Marshall Curry

2004 (77th)

DOCUMENTARY (Feature)

Born into Brothels – Ross Kauffman, Zana Briski
The Story of the Weeping Camel – Luigi Falorni, Byambasuren Davaa
Super Size Me – Morgan Spurlock
Tupac: Resurrection – Lauren Lazin, Karolyn Ali
Twist of Faith – Kirby Dick, Eddie Schmidt

2003 (76th)

DOCUMENTARY (Feature)

Balseros – Carlos Bosch, Josep Maria Domenech
Capturing the Friedmans – Andrew Jarecki, Marc Smerling
The Fog of War – Errol Morris, Michael Williams
My Architect – Nathaniel Kahn, Susan R. Behr
The Weather Underground – Sam Green, Bill Siegel

2002 (75th)

DOCUMENTARY (Feature)

Bowling for Columbine – Michael Moore, Michael Donovan
Daughter from Danang – Gail Dolgin, Vicente Franco
Prisoner of Paradise – Malcolm Clarke, Stuart Sender
Spellbound – Jeffrey Blitz, Sean Welch
Winged Migration – Jacques Perrin

2001 (74th)

DOCUMENTARY (Feature)

Children Underground – Edet Belzberg
LaLee’s Kin: The Legacy of Cotton – Susan Froemke, Deborah Dickson
Murder on a Sunday Morning – Jean-Xavier de Lestrade, Denis Poncet
Promises – Justine Shapiro, B.Z. Goldberg
War Photographer – Christian Frei

2000 (73rd)

DOCUMENTARY (Feature)

Into the Arms of Strangers: Stories of the Kindertransport – Mark Jonathan Harris, Deborah Oppenheimer
Legacy – Tod Lending
Long Night’s Journey into Day – Frances Reid, Deborah Hoffmann
Scottsboro: An American Tragedy – Barak Goodman, Daniel Anker
Sound and Fury – Josh Aronson, Roger Weisberg

1990s

1999 (72nd)

DOCUMENTARY (Feature)

Buena Vista Social Club – Wim Wenders, Ulrich Felsberg
Genghis Blues – Roko Belic, Adrian Belic
On the Ropes – Nanette Burstein, Brett Morgen
One Day in September – Arthur Cohn, Kevin Macdonald
Speaking in Strings – Paola di Florio, Lilibet Foster

1998 (71st)

DOCUMENTARY (Feature)

Dancemaker – Matthew Diamond, Jerry Kupfer
The Farm: Angola, U.S.A. – Jonathan Stack, Liz Garbus
The Last Days – James Moll, Ken Lipper
Lenny Bruce: Swear to Tell the Truth – Robert B. Weide
Regret to Inform – Barbara Sonneborn, Janet Cole

1997 (70th)

DOCUMENTARY (Feature)

Ayn Rand: A Sense of Life – Michael Paxton
Colors Straight Up – Michèle Ohayon, Julia Schachter
4 Little Girls – Spike Lee, Sam Pollard
The Long Way Home – Rabbi Marvin Hier, Richard Trank
Waco: The Rules of Engagement – Dan Gifford, William Gazecki

1996 (69th)

DOCUMENTARY (Feature)

The Line King: The Al Hirschfeld Story – Susan W. Dryfoos
Mandela – Jo Menell, Angus Gibson
Suzanne Farrell: Elusive Muse – Anne Belle, Deborah Dickson
Tell the Truth and Run: George Seldes and the American Press – Rick Goldsmith
When We Were Kings – Leon Gast, David Sonenberg

1995 (68th)

DOCUMENTARY (Feature)

Anne Frank Remembered – Jon Blair
The Battle over Citizen Kane – Thomas Lennon, Michael Epstein
Fiddlefest–Roberta Tzavaras and Her East Harlem Violin Program – Allan Miller, Walter Scheuer
Hank Aaron: Chasing the Dream – Mike Tollin, Fredric Golding
Troublesome Creek: A Midwestern – Jeanne Jordan, Steven Ascher

1994 (67th)

DOCUMENTARY (Feature)

Complaints of a Dutiful Daughter – Deborah Hoffmann
D-Day Remembered – Charles Guggenheim
Freedom on My Mind – Connie Field, Marilyn Mulford
A Great Day in Harlem – Jean Bach
Maya Lin: A Strong Clear Vision – Freida Lee Mock, Terry Sanders

1993 (66th)

DOCUMENTARY (Feature)

The Broadcast Tapes of Dr. Peter – David Paperny, Arthur Ginsberg
Children of Fate – Susan Todd, Andrew Young
For Better or for Worse – David Collier, Betsy Thompson
I Am a Promise: The Children of Stanton Elementary School – Susan Raymond, Alan Raymond
The War Room – D.A. Pennebaker, Chris Hegedus

1992 (65th)

DOCUMENTARY (Feature)

Changing Our Minds: The Story of Dr. Evelyn Hooker – David Haugland
Fires of Kuwait – Sally Dundas
Liberators: Fighting on Two Fronts in World War II – William Miles, Nina Rosenblum
Music for the Movies: Bernard Herrmann – Margaret Smilow, Roma Baran
The Panama Deception – Barbara Trent, David Kasper

1991 (64th)

DOCUMENTARY (Feature)

Death on the Job – Vince DiPersio, William Guttentag
Doing Time: Life inside the Big House – Alan Raymond, Susan Raymond
In the Shadow of the Stars – Allie Light, Irving Saraf
The Restless Conscience – Hava Kohav Beller
Wild by Law – Lawrence Hott, Diane Garey

1990 (63rd)

DOCUMENTARY (Feature)

American Dream – Barbara Kopple, Arthur Cohn
Berkeley in the Sixties – Mark Kitchell
Building Bombs – Mark Mori, Susan Robinson
Forever Activists: Stories from the Veterans of the Abraham Lincoln Brigade – Judith Montell
Waldo Salt: A Screenwriter’s Journey – Robert Hillmann, Eugene Corr

1980s

1989 (62nd)

DOCUMENTARY (Feature)

Adam Clayton Powell – Richard Kilberg, Yvonne Smith
Common Threads: Stories from the Quilt – Robert Epstein, Bill Couturié
Crack USA: County under Siege – Vince DiPersio, William Guttentag
For All Mankind – Al Reinert, Betsy Broyles Breier
Super Chief: The Life and Legacy of Earl Warren – Judith Leonard, Bill Jersey

1988 (61st)

DOCUMENTARY (Feature)

The Cry of Reason – Beyers Naudé: An Afrikaner Speaks Out – Robert Bilheimer, Ronald Mix
Hotel Terminus: The Life and Times of Klaus Barbie – Marcel Ophuls
Let’s Get Lost – Bruce Weber, Nan Bush
Promises to Keep – Ginny Durrin
Who Killed Vincent Chin? – Renee Tajima, Christine Choy

1987 (60th)

DOCUMENTARY (Feature)

Eyes on the Prize: America’s Civil Rights Years/Bridge to Freedom 1965 – Callie Crossley, James A. DeVinney
Hellfire: A Journey from Hiroshima – John Junkerman, John W. Dower
Radio Bikini – Robert Stone
A Stitch for Time – Barbara Herbich, Cyril Christo
The Ten-Year Lunch: The Wit and Legend of the Algonquin Round Table – Aviva Slesin

1986 (59th)

DOCUMENTARY (Feature)

Artie Shaw: Time Is All You’ve Got – Brigitte Berman [5]
Chile: Hasta Cuando? – David Bradbury
Down and Out in America – Joseph Feury, Milton Justice [6]
Isaac in America: A Journey with Isaac Bashevis Singer – Kirk Simon, Amram Nowak
Witness to Apartheid – Sharon I. Sopher

1985 (58th)

DOCUMENTARY (Feature)

Broken Rainbow – Maria Florio, Victoria Mudd
Las Madres–The Mothers of Plaza de Mayo – Susana Muñoz, Lourdes Portillo
Soldiers in Hiding – Japhet Asher
The Statue of Liberty – Ken Burns, Buddy Squires
Unfinished Business – Steven Okazaki

1984 (57th)

DOCUMENTARY (Feature)

High Schools – Charles Guggenheim, Nancy Sloss
In the Name of the People – Alex W. Drehsler, Frank Christopher
Marlene – Karel Dirka, Zev Braun
Streetwise – Cheryl McCall
The Times of Harvey Milk – Robert Epstein, Richard Schmiechen

1983 (56th)

DOCUMENTARY (Feature)

Children of Darkness – Richard Kotuk, Ara Chekmayan
First Contact – Bob Connolly, Robin Anderson
He Makes Me Feel Like Dancin’ – Emile Ardolino
The Profession of Arms – Michael Bryans, Tina Viljoen
Seeing Red – James Klein, Julia Reichert

1982 (55th)

DOCUMENTARY (Feature)

After the Axe – Sturla Gunnarsson, Steve Lucas
Ben’s Mill – John Karol, Michel Chalufour
In Our Water – Meg Switzgable
Just Another Missing Kid – John Zaritsky
A Portrait of Giselle – Joseph Wishy

1981 (54th)

DOCUMENTARY (Feature)

Against Wind and Tide: A Cuban Odyssey – Suzanne Bauman, Paul Neshamkin, Jim Burroughs
Brooklyn Bridge – Ken Burns
Eight Minutes to Midnight: A Portrait of Dr. Helen Caldicott – Mary Benjamin, Susanne Simpson, Boyd Estus
El Salvador: Another Vietnam – Glenn Silber, Tete Vasconcellos
Genocide – Arnold Schwartzman, Rabbi Marvin Hier

1980 (53rd)

DOCUMENTARY (Feature)

Agee – Ross Spears
The Day after Trinity – Jon Else
From Mao to Mozart: Isaac Stern in China – Murray Lerner
Front Line – David Bradbury
The Yellow Star – The Persecution of the Jews in Europe 1933-45 – Bengt von zur Muehlen, Arthur Cohn

1970s

1979 (52nd)

DOCUMENTARY (Feature)

Best Boy – Ira Wohl
Generation on the Wind – David A. Vassar
Going the Distance – Paul Cowan, Jacques Bobet
The Killing Ground – Steve Singer, Tom Priestley
The War at Home – Glenn Silber, Barry Alexander Brown

1978 (51st)

DOCUMENTARY (Feature)

The Lovers’ Wind – Albert Lamorisse
Mysterious Castles of Clay – Alan Root
Raoni – Jean-Pierre Dutilleux, Barry Williams, Michel Gast
Scared Straight! – Arnold Shapiro
With Babies and Banners: Story of the Women’s Emergency Brigade – Anne Bohlen, Lyn Goldfarb, Lorraine Gray

1977 (50th)

DOCUMENTARY (Feature)

The Children of Theatre Street – Robert Dornhelm, Earle Mack
High Grass Circus – Bill Brind, Torben Schioler, Tony Ianzelo
Homage to Chagall–The Colours of Love – Harry Rasky
Union Maids – James Klein, Julia Reichert, Miles Mogulescu
Who Are the DeBolts? And Where Did They Get Nineteen Kids? – John Korty, Dan McCann, Warren L. Lockhart

1976 (49th)

DOCUMENTARY (Feature)

Harlan County, U.S.A. – Barbara Kopple
Hollywood on Trial – James Gutman, David Helpern, Jr.
Off the Edge – Michael Firth
People of the Wind – Anthony Howarth, David Koff
Volcano: An Inquiry into the Life and Death of Malcolm Lowry – Donald Brittain, Robert Duncan

1975 (48th)

DOCUMENTARY (Feature)

The California Reich – Walter F. Parkes, Keith F. Critchlow
Fighting for Our Lives – Glen Pearcy
The Incredible Machine – Irwin Rosten
The Man Who Skied down Everest – F. R. Crawley, James Hager, Dale Hartleben
The Other Half of the Sky: A China Memoir – Shirley MacLaine

1974 (47th)

DOCUMENTARY (Feature)

Antonia: A Portrait of the Woman – Judy Collins, Jill Godmilow
The Challenge…A Tribute to Modern Art – Herbert Kline
The 81st Blow – Jacquot Ehrlich, David Bergman, Haim Gouri
Hearts and Minds – Peter Davis, Bert Schneider
The Wild and the Brave – Natalie R. Jones, Eugene S. Jones

1973 (46th)

DOCUMENTARY (Feature)

Always a New Beginning – John D. Goodell
Battle of Berlin – Bengt von zur Muehlen
The Great American Cowboy – Kieth Merrill
Journey to the Outer Limits – Alex Grasshoff
Walls of Fire – Gertrude Ross Marks, Edmund F. Penney

1972 (45th)

DOCUMENTARY (Feature)

Ape and Super-Ape – Bert Haanstra
Malcolm X – Marvin Worth, Arnold Perl
Manson – Robert Hendrickson, Laurence Merrick
Marjoe – Howard Smith, Sarah Kernochan
The Silent Revolution – Eckehard Munck

1971 (44th)

DOCUMENTARY (Feature)

Alaska Wilderness Lake – Alan Landsburg
The Hellstrom Chronicle – Walon Green
On Any Sunday – Bruce Brown
The RA Expeditions – Lennart Ehrenborg, Thor Heyerdahl
The Sorrow and the Pity – Marcel Ophuls

1970 (43rd)

DOCUMENTARY (Feature)

Chariots of the Gods – Dr. Harald Reinl
Jack Johnson – Jim Jacobs
King: A Filmed Record…Montgomery to Memphis – Ely Landau
Say Goodbye – David H. Vowell
Woodstock – Bob Maurice

1960s

1969 (42nd)

DOCUMENTARY (Feature)

Arthur Rubinstein – The Love of Life – Bernard Chevry
Before the Mountain Was Moved – Robert K. Sharpe
In the Year of the Pig – Emile de Antonio
The Olympics in Mexico – Comite Organizador de los Juegos de la XIX Olimpiada
The Wolf Men – Irwin Rosten

1968 (41st)

DOCUMENTARY (Feature)

A Few Notes on Our Food Problem – James Blue
Journey into Self – Bill McGaw [3]
The Legendary Champions – William Cayton
Other Voices – David H. Sawyer
Young Americans – Robert Cohn, Alex Grasshoff [4]

1967 (40th)

DOCUMENTARY (Feature)

The Anderson Platoon – Pierre Schoendoerffer
Festival – Murray Lerner
Harvest – Carroll Ballard
A King’s Story – Jack Le Vien
A Time for Burning – William C. Jersey

1966 (39th)

DOCUMENTARY (Feature)

The Face of Genius – Alfred R. Kelman
Helicopter Canada – Peter Jones, Tom Daly
Le Volcan Interdit (The Forbidden Volcano) – Haroun Tazieff
The Really Big Family – Alex Grasshoff
The War Game – Peter Watkins

1965 (38th)

DOCUMENTARY (Feature)

The Battle of the Bulge…The Brave Rifles – Laurence E. Mascott
The Eleanor Roosevelt Story – Sidney Glazier
The Forth Road Bridge – Peter Mills
Let My People Go – Marshall Flaum
To Die in Madrid – Frédéric Rossif

1964 (37th)

DOCUMENTARY (Feature)

The Finest Hours – Jack Le Vien
Four Days in November – Mel Stuart
The Human Dutch – Bert Haanstra
Jacques-Yves Cousteau’s World without Sun – Jacques-Yves Cousteau
Over There, 1914-18 – Jean Aurel

1963 (36th)

DOCUMENTARY (Feature)

Le Maillon et la Chaine (The Link and the Chain) – Paul de Roubaix
Robert Frost: A Lover’s Quarrel with the World – Robert Hughes
Terminus – Edgar Anstey [2]
The Yanks Are Coming – Marshall Flaum

1962 (35th)

DOCUMENTARY (Feature)

Alvorada (Brazil’s Changing Face) – Hugo Niebeling
Black Fox – Louis Clyde Stoumen

1961 (34th)

DOCUMENTARY (Feature)

La Grande Olimpiade (Olympic Games 1960) – dell Istituto Nazionale Luce, Comitato Organizzatore Del Giochi Della XVII Olimpiade
Le Ciel et la Boue (Sky Above and Mud Beneath) – Arthur Cohn, Rene Lafuite

1960 (33rd)

DOCUMENTARY (Feature)

The Horse with the Flying Tail – Larry Lansburgh
Rebel in Paradise – Robert D. Fraser

1950s

1959 (32nd)

DOCUMENTARY (Feature)

The Race for Space – David L. Wolper
Serengeti Shall Not Die – Bernhard Grzimek

1958 (31st)

DOCUMENTARY (Feature)

Antarctic Crossing – James Carr
The Hidden World – Robert Snyder
Psychiatric Nursing – Nathan Zucker
White Wilderness – Ben Sharpsteen

1957 (30th)

DOCUMENTARY (Feature)

Albert Schweitzer – Jerome Hill
On the Bowery – Lionel Rogosin
Torero! – Manuel Barbachano Ponce

1956 (29th)

DOCUMENTARY (Feature)

The Naked Eye – Louis Clyde Stoumen
The Silent World – Jacques-Yves Cousteau
Where Mountains Float – The Government Film Committee of Denmark

1955 (28th)

DOCUMENTARY (Feature)

Heartbreak Ridge – Rene Risacher
Helen Keller in Her Story – Nancy Hamilton

1954 (27th)

DOCUMENTARY (Feature)

The Stratford Adventure – Guy Glover
The Vanishing Prairie – Walt Disney

1953 (26th)

DOCUMENTARY (Feature)

The Conquest of Everest – John Taylor, Leon Clore, Grahame Tharp
The Living Desert – Walt Disney
A Queen Is Crowned – Castleton Knight

1952 (25th)

DOCUMENTARY (Feature)

The Hoaxters – Dore Schary
Navajo – Hall Bartlett
The Sea around Us – Irwin Allen

1951 (24th)

DOCUMENTARY (Feature)

I Was a Communist for the F.B.I. – Bryan Foy
Kon-Tiki – Olle Nordemar

1950 (23rd)

DOCUMENTARY (Feature)

The Titan: Story of Michelangelo – Robert Snyder
With These Hands – Jack Arnold, Lee Goodman

1940s

1949 (22nd)

DOCUMENTARY (Feature)

Daybreak in Udi – Crown Film Unit
Kenji Comes Home – Paul F. Heard

1948 (21st)

DOCUMENTARY (Feature)

The Quiet One – Janice Loeb
The Secret Land – Orville O. Dull

1947 (20th)

DOCUMENTARY (Feature)

Design for Death – Sid Rogell, Theron Warth, Richard O. Fleischer
Journey into Medicine – United States Department of State Office of Information and Educational Exchange
The World Is Rich – Paul Rotha

1945 (18th)

DOCUMENTARY (Feature)

The Last Bomb – United States Army Air Force
The True Glory – The Governments of Great Britain and the United States of America

1944 (17th)

DOCUMENTARY (Feature)

The Fighting Lady – United States Navy
Resisting Enemy Interrogation – United States Army Air Force

1943 (16th)

DOCUMENTARY (Feature)

Baptism of Fire – United States Army
The Battle of Russia – United States Department of War Special Service Division
Desert Victory – British Ministry of Information
For God and Country – United States Army Pictorial Service [1]
Report from the Aleutians – United States Army Pictorial Service
Silent Village – British Ministry of Information [1]
War Department Report – United States Office of Strategic Services Field Photographic Bureau
We’ve Come a Long, Long Way – Negro Marches On, Inc. [1]

ACADEMY NOTES

  1. [NOTE: THIS IS NOT AN OFFICIAL NOMINATION. Title was on a preliminary list of 8 films announced as nominations from which the Documentary Award Committee subsequently selected 5 titles for inclusion on the final ballot.]
  2. [NOTE: THIS IS NOT AN OFFICIAL NOMINATION. After the nominations were announced, it was discovered that this film was first released prior to the eligibility period, and the nomination was withdrawn.]
  3. [NOTE: At the 41st Awards ceremony on April 14, 1969, Young Americans was announced as the winner of the Documentary Feature Oscar. On May 7, 1969, the film was declared ineligible after it was revealed that the film had played in October of 1967, therefore ineligible for a 1968 Award. The first runner-up, Journey into Self, was awarded the statuette on May 8, 1969.]
  4. [NOTE: THIS IS NOT AN OFFICIAL NOMINATION. At the 41st Awards ceremony on April 14, 1969, Young Americans was announced as the winner of the Documentary Feature Oscar. On May 7, 1969, the film was declared ineligible after it was revealed that the film had played in October of 1967, therefore ineligible for a 1968 Award. The first runner-up, Journey into Self, was awarded the statuette on May 8, 1969.]
  5. [NOTE: A tie. The other winning film in this category was Down and Out in America.]
  6. [NOTE: A tie. The other winning film in this category was Artie Shaw: Time Is All You’ve Got.]

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.