93rd Academy Awards (2020): The Precursors

The below list features all precursors. Those that have announced nominations have an (N) listed. Those that have winners selected have an (A) listed. Those with other segments to their awards than their main segments are marked with (N). Anything that does not have a list specified has not been announced yet.

Critics (General)
Atlanta
Austin
Boston (A)
Boston Online (A)
Chicago (A) (N)
Chicago Independent (A) (N)
Columbus (A) (N)
Critics Choice (O)
Dallas-Fort Worth
Denver
Detroit
Florida (A) (N)
Georgia
Hawaii
Houston
Indiana (A) (N)
Iowa
Kansa City
Las Vegas
London
Los Angeles (A)
Los Angeles
National Board
National Society (A)
Nevada
New Mexico
New York
New York Online (A)
North Carolina (A) (N)
North Texas
Oklahoma (A)
Online
Philadelphia
Phoenix (Circle)
Phoenix (Society)
San Diego (N)
San Francisco
Seattle
Southeastern
St. Louis
Toronto
Utah
Vancouver
Washington DC
Critics (Specific)
AARP
African America
Black
Film Music
LGBTQ
Women (Critics)
Women (Journalists) (A) (N)
Guilds
Actors
Animators
Art Directors
Casting Directors
Cinematographers
Costume Designers
Directors
Editors
Makeup Artists
Producers
Publicists
Sound Editors
Sound Mixers
Visual Effects Artists
Writers
Organizations
AFI
British Academy
Golden Globes
Gotham Awards (N)
Grammys (A)
NAACP
Online Film & TV
Razzies
Satellites
Spirit Awards
USC Scripter

14th Alliance of Women Film Journalists

(Awards: Jan. 4, 2021 / Nominations: Jan. 4, 2021)

Best Film

Minari
Never Rarely Sometimes Always
Nomadland
One Night in Miami
Promising Young Woman
The Trial of the Chicago 7

Best Animated Film

Over the Moon
Soul
Wolfwalkers

Best Director

Emerald Fennell – Promising Young Woman
Regina King – One Night in Miami
Kelly Reichardt – First Cow
Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7
Chloé Zhao – Nomadland

Best Actor

Riz Ahmed – Sound of Metal
Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom
Delroy Lindo – Da 5 Bloods

Best Actress

Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom
Vanessa Kirby – Pieces of a Woman
Frances McDormand – Nomadland
Carey Mulligan – Promising Young Woman

Best Supporting Actor

Sacha Baron Cohen – The Trial of the Chicago 7
Bill Murray – On the Rocks
Leslie Odom Jr. – One Night in Miami

Best Supporting Actress

Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm
Ellen Burstyn – Pieces of a Woman
Amanda Seyfried – Mank
Youn Yuh-jung – Minari

Best Original Screenplay

Mank
Promising Young Woman
The Trial of the Chicago 7

Best Adapted Screenplay

First Cow
Nomadland
One Night in Miami

Best Editing

One Night in Miami
Nomadland
The Trial of the Chicago 7

Best Cinematography

Mank
Nomadland
One Night in Miami

Best Non-English-Language Film

Another Round
Beanpole
The Mole Agent
The Painted Bird

Best Documentary

All In: The Fight for Democracy
Athlete A
Crip Camp: A Disability Revolution
The Painter and the Thief
Time

Best Animated Female

22 – Soul (Tina Fey)
Mebh Og MacTire – Wolfwalkers (Eva Whittaker)
Robyn Goodfellowe – Wolfwalkers (Honor Kneafsey)

Best Woman Director

Emerald Fennell – Promising Young Woman
Eliza Hittman – Never Rarely Sometimes Always
Regina King – One Night in Miami
Channing Godfrey Peoples – Miss Juneteenth
Kelly Reichardt – First Cow
Chloé Zhao – Nomadland

Best Ensemble Cast

Da 5 Bloods
One Night in Miami
The Trial of the Chicago 7

Best Woman’s Breakthrough Performance

Radha Blank – The Forty-Year-Old Version
Sidney Flanigan – Never Rarely Sometimes Always
Helena Zengel – News of the World

Most Daring Performance

Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm
Haley Bennett – Swallow
Vanessa Kirby – Pieces of a Woman
Elisabeth Moss – The Invisible Man
Carey Mulligan – Promising Young Woman

Grand Dame Award

Ellen Burstyn – Pieces of a Woman
Tsai Chin – Lucky Grandma
Sophia Loren – The Life Ahead
Frances McDormand – Nomadland

Best Woman Screenwriter

Radha Blank – The Forty-Year-Old Version
Emerald Fennell – Promising Young Woman
Eliza Hittman – Never Rarely Sometimes Always
Chloé Zhao – Nomadland

Outstanding Achievement by a Woman in the Film Industry

  • All female heads of film festivals who successfully transitioned from live to online events to sustain festival culture through the pandemic.
  • All indie female writers and directors who normalized abortion as a vital element in the cultural conversation in films such as “Saint Frances,” “Never Rarely Sometimes Always,” “Sister of the Groom,” “Once Upon a River,” The Glorias” and others.
  • Emerald Fennell for creating a film that forces empathy to put an end to the toxic sexist rape culture pervasive through modern history.
  • Sophia Loren for a brilliant comeback at age 86 in “The Life Ahead,” the latest in her record-setting career. Loren won a Best Actress Oscar in 1962 for “Two Women” and was the first actor to win for a foreign language movie. She was also nominated in 1965 for “Marriage Italian Style.” If she’s nominated in 2021, it will be a 56-year span between her two most recent nominations – the current record is held by Henry Fonda, who had a 41-year gap between nominations.
She Deserves a New Agent Award

Rose Byrne – Like a Boss
Tiffany Haddish – Like a Boss
Katie Holmes – Dare to Dream
Uma Thurman – The War with Grandpa

Most Egregious Lovers’ Age Difference Award

The Burnt Orange Heresy – Elizabeth Debicki, Claes Bang (23 years)
Devil All the Time – Riley Keough, Jason Clarke (20 years)
Mank – Amanda Seyfried, Charles Dance (39 years) / Gary Oldman (27 years)
Tenet – Elizabeth Debicki, Kenneth Branagh (30 years)

Time Waster Remake or Sequel Award

The Croods: A New Age
Doolittle
Rebecca

AWFJ Hall of Shame Award

Shia LeBoeuf for his ongoing abusive behavior
Christopher Nolan for insisting that “Tenet” be screened exclusively in theaters during a pandemic.
Dallas Sonnier and Adam Donaghey at Cinestate for sexual harassment, abuse and cover-up.

41st Boston Film Critics

(Awards: Dec. 13, 2020)

Best Picture

Nomadland (Runner-Up: First Cow)

Best Animated Film

The Wolf House (Runner-Up: Wolfwalkers)

Best Director

Chloé Zhao – Nomadland (Runner-Up: Kelly Reichardt – First Cow)

Best Actor

Anthony Hopkins – The Father (Runner-Up: Riz Ahmed – Sound of Metal)

Best Actress

Sidney Flanigan – Never Rarely Sometimes Always (Runner-Up: Julia Garner – The Assistant)

Best Supporting Actor

Paul Raci – The Sound of Metal (Runner-Up: Brian Dennehy – Driveways)

Best Supporting Actress

Youn Yuh-jung – Minari (Runner-Up: Amanda Seyfried – Mank)

Best Screenplay

I’m Thinking of Ending Things (Runner-Up: First Cow)

Best Original Score

Minari

Best Film Editing

I’m Thinking of Ending Things (Runner-Up: Nomadland)

Best Cinematography

Nomadland (Runner-Up: Lovers Rock)

Best Foreign Film

La Llorona

Best Documentary

Collective (Runner-Up: The Painter and the Thief)

Best New Filmmaker

Florian Zeller – The Father (Runner-Up: Autumn de Wilde – Emma.)

Best Ensemble Cast

Ma Rainey’s Black Bottom (Runner-Up: Minari)

9th Boston Online Film Critics

(Awards: Dec. 19, 2020)

Best Picture

Nomadland

Best Animated Feature

Wolfwalkers

Best Director

Chloé Zhao – Nomadland

Best Actor

Delroy Lindo – Da 5 Bloods

Best Actress

Frances McDormand – Nomadland

Best Supporting Actor

Paul Raci – Sound of Metal

Best Supporting Actress

Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm

Best Screenplay

I’m Thinking of Ending Things

Best Original Score

Soul

Best Editing

Nomadland

Best Cinematography

Nomadland

Best Foreign Language Film

Bacurau

Best Documentary

The Painter and the Thief

Best Ensemble Cast

Ma Rainey’s Black Bottom

Ten Best Films of the Year

  1. Nomadland
  2. First Cow
  3. Da 5 Bloods
  4. Never Rarely Sometimes Always
  5. Minari
  6. Lovers Rock
  7. I’m Thinking of Ending Things
  8. Promising Young Woman
  9. Mank
  10. Dick Johnson Is Dead

19th Columbus Film Critics Association

(Awards: Jan. 7, 2021 / Nominations: Jan. 4, 2021)

Best Film

  1. Promising Young Woman
  2. Nomadland
  3. Sound of Metal
  4. Ma Rainey’s Black Bottom
  5. Minari
  6. Soul
  7. Never Rarely Sometimes Always
  8. The Trial of the Chicago 7
  9. First Cow
  10. Mank
Best Animated Film

The Croods: A New Age
Onward
Over the Moon
Soul
Wolfwalkers (Runner-Up: Soul)

Best Director

Lee Isaac Chung – Minari
Emerald Fennell – Promising Young Woman
David Fincher – Mank
Darius Marder – Sound of Metal
Chloé Zhao – Nomadland (Runner-Up: Emerald Fennell – Promising Young Woman)

Best Actor

Riz Ahmed – Sound of Metal (Runner-Up: Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom)
Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom
Delroy Lindo – Da 5 Bloods
Gary Oldman – Mank
Steven Yeun – Minari

Best Actress

Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom
Sidney Flanigan – Never Rarely Sometimes Always
Julia Garner – The Assistant
Frances McDormand – Nomadland
Elisabeth Moss – The Invisible Man
Carey Mulligan – Promising Young Woman (Runner-Up: Frances McDormand – Nomadland)

Best Supporting Actor

Sacha Baron Cohen – The Trial of the Chicago 7
Chadwick Boseman – Da 5 Bloods
Bill Murray – On the Rocks
Paul Raci – Sound of Metal (Runner-Up: TIE: Chadwick Boseman – Da 5 Bloods; Mark Rylance – The Trial of the Chicago 7)
Mark Rylance – The Trial of the Chicago 7

Best Supporting Actress

Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm
Olivia Colman – The Father
Olivia Cooke – Sound of Metal
Amanda Seyfried – Mank
Youn Yuh-jung – Minari (Runner-Up: Olivia Colman – The Father)

Best Original Screenplay

Minari
Palm Springs
Promising Young Woman (Runner-Up: The Trial of the Chicago 7)
Sound of Metal
The Trial of the Chicago 7

Best Adapted Screenplay

First Cow
I’m Thinking of Ending Things
Ma Rainey’s Black Bottom
Nomadland (Runner-Up: Ma Rainey’s Black Bottom)
One Night in Miami
Shirley

Best Score

Mank
The Midnight Sky
Minari
Nomadland
Soul (Runner-Up: Mank)

Best Film Editing

First Cow
I’m Thinking of Ending Things
Mank
Sound of Metal
The Trial of the Chicago 7 (Runner-Up: Sound of Metal)

Best Cinematography

First Cow
Mank
Minari
Nomadland (Runner-Up: Mank)
Tenet

Best Foreign Language Film

Bacurau
Beanpole
Martin Eden
Minari (Runner-Up: Martin Eden)
The Whistlers

Best Documentary

Boys State
Collective
Crip Camp: A Disability Revolution
Dick Johnson Is Dead (Runner-Up: Boys State)
The Painter and the Thief
Time

Best Overlooked Film

The Assistant
Bloody Nose, Empty Pockets
Palm Springs
Possessor
The Vast of Night (Runner-Up: Palm Springs)

Best Ensemble

Da 5 Bloods
Ma Rainey’s Black Bottom (Runner-Up: Promising Young Woman)
Minari
Promising Young Woman
The Trial of the Chicago 7

Actor of the Year (for an exemplary body of work)

Sacha Baron Cohen – Borat Subsequent Moviefilm, The Trial of the Chicago 7
Chadwick Boseman – Da 5 Bloods, Ma Rainey’s Black Bottom (Runner-Up: Elisabeth Moss – The Invisible Man, Shirley)
Elisabeth Moss – The Invisible Man, Shirley

Breakthrough Film Artist

Radha Blank – The Forty-Year-Old Version (production, directing, screenwriting, acting) (Runner-Up: Radha Blank – The Forty-Year-Old Version (production, directing, screenwriting, acting))
Emerald Fennell – Promising Young Woman (producing, directing, screenwriting)
Sidney Flanigan – Never Rarely sometimes Always (acting)
Kitty Green – The Assistant (producing, directing, screenwriting, film editing)
Eliza Hittman – Never Rarely Sometimes Always (directing, screenwriting)
Alan S. Kim – Minari (acting)
Darius Marder – Sound of Metal (directing, screenwriting)

33rd Chicago Film Critics

(Awards: Dec. 21, 2020 / Nominations: Dec. 18, 2020)

Best Picture

Da 5 Bloods
First Cow
Lovers Rock
Nomadland
Promising Young Woman

Best Animated Film

Onward
A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon
Soul
The Wolf House
Wolfwalkers

Best Director

Emerald Fennell – Promising Young Woman
Spike Lee – Da 5 Bloods
Steve McQueen – Lovers Rock
Kelly Reichardt – First Cow
Chloé Zhao – Nomadland

Best Actor

Riz Ahmed – Sound of Metal
Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom
Anthony Hopkins – The Father
Delroy Lindo – Da 5 Bloods
Steven Yeun – Minari

Best Actress

Jessie Buckley – I’m Thining of Ending Things
Carrie Coon – The Nest
Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom
Frances McDormand – Nomadland
Carey Mulligan – Promising Young Woman

Best Supporting Actor

Chadwick Boseman – Da 5 Bloods
Bill Murray – On the Rocks
Leslie Odom Jr. – One Night in Miami
Paul Raci – Sound of Metal
David Strathairn – Minari

Best Supporting Actress

Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm
Toni Collette – I’m Thinking of Ending Things
Amanday Seyfried – Mank
Letitia Wright – Mangrove
Youn Yuh-jung – Minari

Best Original Screenplay

Da 5 Bloods
Never Rarely Sometimes Always
Promising Young Woman
Soul
The Trial of the Chicago 7

Best Adapted Screenplay

The Father
First Cow
I’m Thinking of Ending Things
Nomadland
One Night in Miami

Best Original Score

Da 5 Bloods
Ma Rainey’s Black Bottom
Mank
Soul
Tenet

Best Editing

I’m Thinking of Ending Things
Lovers Rock
Nomadland
Tenet
The Trial of the Chicago 7

Best Cinematography

First Cow
Lovers Rock
Mank
Nomadland
The Vast of Night

Best Art Direction

Birds of Prey
Emma.
First Cow
I’m Thinking of Ending Things
Mank

Best Costume Design

Birds of Prey
Emma.
First Cow
Ma Rainey’s Black Bottom
Mank

Best Use of Visual Effects

I’m Thinking of Ending Things
The Invisible Man
The Midnight Sky
Possessor
Tenet

Best Foreign Film

Another Round
Bacurau
Beanpole
Collective
La Llorona
Vitalina Varela

Best Documentary

Collective
David Byrne’s American Utopia
Dick Johnson Is Dead
The Social Dilemma
Time

Most Promising Filmmaker

Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm
Kingsley Ben-Adir – One Night in Miami
Sidney Flanigan – Never Rarely Sometimes Always
Kelly O’Sullivan – Saint Frances
Helena Zengel – News of the World

Most Promising Performer

Radha Blank – The Forty-Year-Old Version
Lee Isaac Chung – Minari
Emerald Fennell – Promising Young Woman
Darius Marder – Sound of Metal
Andrew Patterson – The Vast of Night

5th Chicago Independent Film Critics

(Awards: Jan. 3, 2021 / Nominations: Dec. 28, 2020)

Best Studio Film (over $20M)

Da 5 Bloods
Ma Rainey’s Black Bottom
Mank
Soul
The Trial of the Chicago 7

Best Independent Film (under $20M)

The Father
First Cow
Never Rarely Sometimes Always
Nomadland
Promising Young Woman

Best Animated Film

Onward
Over the Moon
Soul
The Willoughbys
Wolfwalkers

Best Director

Emerald Fennell – Promising Young Woman
Spike Lee – Da 5 Bloods
George C. Wolfe – Ma Rainey’s Black Bottom
Florian Zeller – The Father
Chloé Zhao – Nomadland

Best Actor

Riz Ahmed – Sound of Metal
Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom
Anthony Hopkins – The Father
Delroy Lindo – Da 5 Bloods
Steven Yeun – Minari

Best Actress

Nicole Beharie – Miss Juneteenth
Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom
Sidney Flanigan – Never Rarely Sometimes Always
Frances McDormand – Nomadland
Carey Mulligan – Promising Young Woman

Best Supporting Actor

Chadwick Boseman – Da 5 Bloods
Bo Burnham – Promising Young Woman
Sacha Baron Cohen – The Trial of the Chicago 7
Frank Langella – The Trial of the Chicago 7
Yahya Abdul-Mateen II – The Trial of the Chicago 7
Bill Murray – On the Rocks

Best Supporting Actress

Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm
Olivia Colman – The Father
Talia Ryder – Never Rarely Sometimes Always
Amanday Seyfried – Mank
Youn Yuh-jung – Minari

Best Original Screenplay

Mank
Never Rarely Sometimes Always
Palm Springs
Promising Young Woman
The Trial of the Chicago 7

Best Adapted Screenplay

The Father
First Cow
I’m Thinking of Ending Things
Ma Rainey’s Black Bottom
Nomadland

Best Musical Score

Mank
The Midnight Sky
Minari
Soul
Tenet

Best Original Song

Best Editing

The Father
Nomadland
Tenet
The Trial of the Chicago 7
Wander Darkly

Best Cinematography

Da 5 Bloods
Emma.
Jingle Jangle: A Christmas Journey
Mank
Nomadland
Tenet

Best Production Design

Emma.
Jingle Jangle: A Christmas Journey
Ma Rainey’s Black Bottom
Mank
Tenet

Best Costume Design

Emma.
Jingle Jangle: A Christmas Journey
Ma Rainey’s Black Bottom
Mank
Sylvie’s Love

Best Makeup

Birds of Prey
Emma.
Jingle Jangle: A Christmas Journey
Ma Rainey’s Black Bottom
Possessor

Best Visual Effects

The Invisble Man
Jingle Jangle: A Christmas Journey
The Midnight Sky
Tenet
Wonder Woman 1984

Best Foreign-Language Film

Another Round
Bacurau
Beanpole
His House
The Life Ahead

Best Documentary

Boys State
Dick Johnson Is Dead
Rising Phoenix
The Social Dilemma
Time

Best Ensemble

Da 5 Bloods
Ma Rainey’s Black Bottom
Minari
One Night in Miami
The Trial of the Chicago 7

Impact Award (positive impact in cinema)

Chadwick Boseman
Garrett Bradley
Scott H. Dehn
Ryan Oestreich
Chloé Zhao

Trailblazer Award (audacious artist/film)

Radha Blank
Chadwick Boseman
Emerald Fennell
Steve McQueen
Chloé Zhao

26th Critics Choice Aawrds

(Awards: Mar. 7, 2021 / Nominations: Jan. 18, 2021 / Documentary Awards: Jan. 18, 2021)

Best Picture

Best Animated Feature

Best Director

Best Actor

Best Actress

Best Supporting Actor

Best Supporting Actress

Best Original Screenplay

Best Adapted Screenplay

Best Score

Best Song

Best Editing

Best Cinematography

Best Production Design

Best Costume Design

Best Hair & Makeup

Best Visual Effects

Best Foreign Language Film

Best Documentary

Best Documentary
Athlete A
Belushi
Crip Camp: A Disability Revolution
Dick Johnson Is Dead
Feels Good Man
The Fight
The Go-Go’s
Gunda
Mr. SOUL!
My Octopus Teacher
The Painter and the Thief
A Secret Love
The Social Dilemma
Time

Best Comedy

Best Action Movie

Best Sci-Fi/Horror Movie

Best Acting Ensemble

Best Actor in a Comedy

Best Actress in a Comedy

Best Young Actor / Actress

24nd Florida Film Critics

(Awards: Dec. 21, 2020 / Nominations: Dec. 17, 2020)

Best Picture

First Cow (Runners-Up: Minari, Nomadland, The Trial of the Chicago 7)
Nomadland
The Trial of the Chicago 7
Minari

Best Animated

Over the Moon
Ride Your Wave
Soul (Runner-Up: Wolfwalkers)
The Wolf House
Wolfwalkers

Best Director

Lee Isaac Chung – Minari
Kelly Reichardt – First Cow
Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7
Florian Zeller – The Father
Chloé Zhao – Nomadland (Runners-Up: Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7; Kelly Reichardt – First Cow)

Best Actor

Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom
Anthony Hopkins – The Father (Runner-Up: John Magaro – First Cow)
John Magaro – First Cow
Riz Ahmed – Sound of Metal

Best Actress

Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom
Carrie Coon – The Nest
Elisabeth Moss – Shirley
Frances McDormand – Nomadland (Runners-Up: Carey Mulligan – Promising Young Woman; Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom)
Carey Mulligan – Promising Young Woman

Best Supporting Actor

Chadwick Boseman – Da 5 Bloods
Paul Raci – Sound of Metal (Runner-Up: Brian Dennehy – Driveways)
Brian Dennehy – Driveways
Sacha Baron Cohen – The Trial of the Chicago 7
Bill Murray – On the Rocks

Best Supporting Actress

Maria Bakalova – Borat Subseqeuent Moviefilm (Runner-Up: Youn Yuh-jung – Minari)
Swankie – Nomadland
Youn Yuh-jung – Minari
Jane Adams – She Dies Tomorrow

Best Original Screenplay

Mank
Minari (Runner-Up: The Trial of the Chicago 7)
Promising Young Woman
Soul
The Trial of the Chicago 7

Best Adapted Screenplay

The Father
First Cow
I’m Thinking of Ending Things (Runners-Up: Ma Rainey’s Black Bottom; Nomadland)
Ma Rainey’s Black Bottom
Nomadland

Best Score

First Cow
The Midnight Sky
Soul (Runner-Up: Tenet)
Tenet

Best Cinematography

Gunda
Lovers Rock
Mank (Runner-Up: Lovers Rock)
Nomadland
Tenet

Best Art Direction/Production Design

Lovers Rock
Mank (Runner-Up: Lovers Rock)
Shirley

Best Visual Effects

The Midnight Sky
Possessor (Runner-Up: Tenet)
Tenet

Best Foreign Language

Dry Wind
Los Fuertes (Runner-Up: Minari)
Minari
The Painted Bird
Those Who Remained

Best Documentary

David Byrne’s American Utopia
Dick Johnson Is Dead
Gunda
Time
You Don’t Nomi (Runner-Up: Dick Johnson Is Dead)

Best First Film

The Father
The Forty-Year-Old Version
Promising Young Woman (Runner-Up: The Father)
Relic
Some Kind of Heaven

Best Ensemble

Ma Rainey’s Black Bottom
Mangrove (Runner-Up: The Trial of the Chicago 7)
Minari
The Trial of the Chicago 7

Best Breakout

Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm
Sidney Flanigan – Never Rarely Sometimes Always (Runner-Up: Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm)
Marin Ireland – The Dark and the Wicked
Lucas Jaye – Driveways
Odessa Young – Shirley

Golden Orange

ENZIAN Theater
Amy Seimetz
Keisha Rae Witherspoon

30th Gotham Awards

(Awards: Jan. 11, 2021 / Nominations: Nov. 12, 2020)

Best Feature

The Assistant
First Cow
Never Rarely Sometimes Always
Nomadland
Relic

Best Actor

Riz Ahmed – Sound of Metal
Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom
Jude Law – The Nest
John Magaro – First Cow
Jesse Plemons – I’m Thinking of Ending Things

Best Actress

Nicole Beharie – Miss Juneteenth
Jessie Buckley – I’m Thinking of Ending Things
Youn Yuh-jung – Minari
Carrie Coon – The Nest
Frances McDormand – Nomadland

Best Screenplay

Bad Education
First Cow
The Forty-Year-Old Version
Fourteen
The Vast of Night

International Feature

Bacurau
Beanpole
Cuties
Identifying Features
Martin Eden
Wolfwalkers

Best Documentary

76 Days
City Hall
Our Time Machine
A Thousand Cuts
Time

Breakthrough Director Award

Radha Blank – The Forty-Year-Old Version
Carlo Mirabella-Davis – Swallow
Andrew Patterson – The Vast of Night
Channing Godfrey Peoples – Miss Juneteenth
Alex Thompson – Saint Frances

Best Ensemble Performance

Gotham Tributes

Made in NY Award

63rd Grammy Awards

(Awards: Jan. 31, 2021 / Nominations: Nov. 24, 2020)

Best Score Soundtrack for Visual Media

Ad Astra
Becoming
Joker
1917
Star Wars: The Rise of Skywalker

Best Song Written for Visual Media

Beautiful Ghosts – Cats
Carried Me with You – Onward
Into the Unknown – Frozen II
No Time to Die – No Time to Die
Stand Up – Harriet

Best Music Film

Beastie Boys Story
Black Is King
We Are Freestyle Love Supreme
Linda Ronstadt: The Sound of My Voice

Best Compilation Soundtrack for Visual Media

A Beautiful Day in the Neighbrhood
Bill & Ted Face the Music
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga
Frozen II
Jojo Rabbit

12th Indiana Film Journalists

(Awards: Dec. 21, 2020 / Nominations: Dec. 15, 2020)

Best Film

Nomadland (Runner-Up: Ma Rainey’s Black Bottom)

Best Animated Film

Soul (Runner-Up: Wolfwalkers)

Best Director

Chloé Zhao – Nomadland (Runner-Up: Regina King – One Night in Miami)

Best Actor

Delroy Lindo – Da 5 Bloods (Runner-Up: Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom)

Best Actress

Frances McDormand – Nomadland (Runner-Up: Jessie Buckley – I’m Thinking of Ending Things)

Best Supporting Actor

Leslie Odom – Jr. – One Night in Miami (Runner-Up: Chadwick Boseman – Da 5 Bloods))

Best Supporting Actress

Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm (Runner-Up: Youn Yuh-jung – Minari)

Best Original Screenplay

Never Rarely Sometimes Always (Runner-Up: The Twentieth Century)

Best Adapted Screenplay

Nomadland (Runner-Up: I’m Thinking of Ending Things)

Best Musical Score

Tenet (Runner-Up: Minari)

Best Foreign Language Film

Another Round (Runner-Up: Song Without Name)

Best Documentary

Dick Johnson Is Dead (Runner-Up: Athlete A)

Original Vision Award

The Twentieth Century (Runner-Up: Dick Johnson Is Dead)

Best Ensemble Acting

Ma Rainey’s Black Bottom (Runner-Up: One Night in Miami)

Best Vocal / Motion Capture Performance

Jamie Foxx – Soul (Runner-Up: Sean Bean – Wolfwalkers)

Breakout of the Year

Maria Bakalova (actress) – Borat Subsequent Moviefilm (Runner-Up: Andrew Patterson (director) – The Vast of Night)

The Hoosier Award

Athlete A

Other Finalists (Alphabetical)

  • Another Round
  • The Assistant
  • Da 5 Bloods
  • First Cow
  • I’m Thinking of Ending Things
  • Minari
  • Never Rarely Sometimes Always
  • The Twentieth Century
Best Film Nominees

Another Round
The Assistant
Athlete A
Bad Education
Crip Camp: A Disability Revolution
Da 5 Bloods
Dick Johnson Is Dead
Emma.
The Father
First Cow
I’m Thinking of Ending Things
Ma Rainey’s Black Bottom
Minari
The Nest
Never Rarely Sometimes Always
Nomadland
One NIght in Miami
Palm Springs
The Personal History of David Copperfield
Possessor
Promising Young Woman
Small Axe: Mangrove
Song Without a Name
Soul
Sound of Metal
The Trial of the Chicago 7
The Twentieth Century
The Vast of Night

Best Animated Film Nominees

Onward
Soul
Wolfwalkers

Best Director Nominees

Lee Isaac Chung – Minari
Brandon Cronenberg – Possessor
Pete Docter – Soul
Sean Durkin – The Nest
Emerald Fennell – Promising Young Woman
Kitty Green – The Assistant
Eliza Hittman – Never Rarely Sometimes Always
Kirsten Johnson – Dick Johnson Is Dead
Charlie Kaufman – I’m Thinking of Ending Things
Regina King – One Night in Miami
Spike Lee – Da 5 Bloods
Melina Léon – Song Without a Name
Steve McQueen – Small Axe: Mangrove
Matthew Rankin – The Twentieth Century
Kelly Reichardt – First Cow
Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7
George C. Wolfe – Ma Rainey’s Black Bottom
Alice Wu – The Half of It
Chloé Zhao – Nomadland

Best Actor Nominees

Christopher Abbott – Possessor
Ben Affleck – The Way Back
Riz Ahmed – Sound of Metal
Kingsley Ben-Adir – One Night in Miami
Paul Bettany – Uncle Frank
Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom
Eli Goree – One Night in Miami
Anthony Hopkins – The Father
Hugh Jackman – Bad Education
Jude Law – The Nest
Delroy Lindo – Da 5 Bloods
Mads Mikkelsen – Another Round
Jesse Plemons – I’m Thinking of Ending Things
Eddie Redmayne – The Trial of the Chicago 7
Steven Yeun – Minari

Best Actress Nominees

Haley Bennett – Swallow
Jessie Buckley – I’m Thinking of Ending Things
Carrie Coon – The Nest
Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom
Sidney Flanigin – Never Rarely Sometimes Always
Julia Garner – The Assistant
Han Ye-ri – Minari
Leah Lewis – The Half of It
Rachel McAdams – Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga
Frances McDormand – Nomadland
Pamela Mendoza – Song Without a Name
Cristin Milioti – Palm Springs
Elisabeth Moss – The Invisible Man
Carey Mulligan – Promising Young Woman
Aubrey Plaza – Black Bear
Margot Robbie – Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)
Anya Taylor-Joy – Emma.

Best Supporting Actor Nominees

Chadwick Boseman – Da 5 Bloods
Bo Burnham – Promising Young Woman
Bill Burr – The King of Staten Island
Peter Capaldi – The Personal History of David Copperfield
Colman Domingo – Ma Rainey’s Black Bottom
Aldis Hodge – One Night in Miami
Caleb Landry Jones – The Outpost
Alan Kim – Minari
Frank Langella – The Trial of the Chicago 7
Orion Lee – First Cow
Ewan McGregor – Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)
Bill Murray – On the Rocks
Leslie Odom – Jr. – One Night in Miami
Paul Raci – Sound of Metal
J.K. Simmons – Palm Springs
Dan Stevens – Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga
David Strathairn – Nomadland
David Thewlis – I’m Thinking of Ending Things

Best Supporting Actress Nominees

Jane Adams – She Dies Tomorrow
Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm
Toni Collette – I’m Thinking of Ending Things
Olivia Colman – The Father
Olivia Cooke – Sound of Metal
Allison Janney – Bad Education
Margo Martindale – Blow the Man Down
Talia Ryder – Never Rarely Sometimes Always
Youn Yuh-jung – Minari

Best Original Screenplay Nominees

Another Round
The Assistant
The Half of It
Minari
The Nest
Never Rarely Sometimes Always
Palm Springs
Possessor
Promising Young Woman
Soul
The Trial of the Chicago 7
The Twentieth Century
The Vast of Night

Best Adapted Screenplay Nominees

Bad Education
The Father
First Cow
I’m Thinking of Ending Things
Ma Rainey’s Black Bottom
Nomadland
One Night in Miami
The Personal History of David Copperfield

Best Musical Score Nominees

Emma.
First Cow
I’m Thinking of Ending Things
The Invisible Man
Minari
The Nest
Nomadland
One Night in Miami
Possessor
Soul
Tenet
The Vast of Night

Best Foreign Language Film Nominees

76 Days
Another Round
Bacurau
Beanpole
La Dosis
Song Without a Name

Best Documentary Nominees

76 Days
All In: The Fight for Democracy
Athlete A
Boys State
Crip Camp: A Disability Revolution
Desert One
Dick Johnson Is Dead
Disclosure
John Lewis: Good Trouble
The Last Out
Miss Americana
MLK/FBI
Time
Totally Under Control
Welcome to Chechnya

Original Vision Award Nominees

After Midnight
Assassin 33 A.D.
Dick Johnson Is Dead
I’m Thinking of Ending Things
Possessor
Promising Young Woman
She Dies Tomorrow
The Twentieth Century
The Vast of Night
Vivarium

Best Ensemble Acting Nominees

Da 5 Bloods
Another Round
The Devil All the Time
I’m Thinking of Ending Things
The King of Staten Island
Ma Rainey’s Black Bottom
Minari
One Night in Miami
The Personal History of David Copperfield
She Dies Tomorrow
The Trial of the Chicago 7
Uncle Frank

Best Vocal / Motion Capture Performance Nominees

Sean Bean – Wolfwalkers
Tina Fey – Soul
Jamie Foxx – Soul
Oliver Platt – I’m Thinking of Ending Things
Donald Ray Pollock – The Devil All the Time
Ben Schwartz – Sonic the Hedgehog

Breakout of the Year Nominees

Maria Bakalova (actress) – Borat Subsequent Moviefilm
Max Barbakow (director) – Palm Springs
Emerald Fennell (writer / director) – Promising Young Woman
Sidney Flanigin (actress) – Never Rarely Sometimes Always
Alan Kim (actor) – Minari
Orion Lee (actor) – First Cow
Leah Lewis (actress) – The Half of It
Darius Marder (writer / director) – Sound of Metal
Andrew Patterson (director) – The Vast of Night
Tayarisha Poe (writer / director) – Selah and the Spades
Kemp Powers – co-writer / co-director – Soul and writer – One Night in Miami
Matthew Rankin (writer / director) – The Twentieth Century
Andy Siara (writer) – Palm Springs
Autumn de Wilde (director) – Emma.

46th Los Angeles Film Critics

(Awards: Dec. 20, 2020)

Best Picture

Small Axe (Runner-Up: Nomadland)

Best Animation

Wolfwalkers (Runner-Up: Soul)

Best Director

Chloé Zhao – Nomadland (Runner-Up: Steve McQueen – Small Axe)

Best Actor

Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom (Runner-Up: Riz Ahmed – Sound of Metal)

Best Actress

Carey Mulligan – Promising Young Woman (Runner-Up: Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom)

Best Supporting Actor

Glynn Turman – Ma Rainey’s Black Bottom (Runner-Up: Paul Raci – Sound of Metal)

Best Supporting Actress

Youn Yuh-jung – Minari (Runner-Up: Amanda Seyfried – Mank)

Best Screenplay

Promising Young Woman (Runner-Up: Never Rarely Sometimes Always)

Best Music Score

Soul (Runner-Up: Lovers Rock)

Best Editing

The Father (Runner-Up: Time)

Best Cinematography

Small Axe (Runner-Up: Nomadland)

Best Production Design

Mank (Runner-Up: Beanpole)

Best Foreign Film

Beanpole (Runner-Up: Martin Eden)

Best Documentary

Time (Runner-Up: Collective)

New Generation Award

Radha Blank – The Forty-Year-Old Version

Douglas Edwards Experimental/Independent Film/Video Award

John Gianvito’s Her Socialist Smile

Career Achievement Award

Harry Belafonte
Hou Hsiao-Hsien

55rd National Society of Film Critics

(Awards: Jan. 9, 2021)

Best Picture

  1. Nomadland (53 points)
  2. First Cow (50 points)
  3. Never Rarely Sometimes Always (41 points)
Best Director

  1. Chloé Zhao – Nomadland (58 points)
  2. Steve McQueen – Small Axe (41 points)
  3. Kelly Reichardt – First Cow (30 points)
Best Actor

  1. Delroy Lindo – Da 5 Bloods (52 points)
  2. Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom (47 points)
  3. Riz Ahmed – Sound of Metal (32 points)
Best Actress

  1. Frances McDormand – Nomadland (46 points)
  2. Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom (33 points)
  3. Sidney Flanigan – Never Rarely Sometimes Always (29 points)
Best Supporting Actor

  1. Paul Raci – Sound of Metal (53 points)
  2. Glynn Turman – Ma Rainey’s Black Bottom (36 points)
  3. Chadwick Boseman – Da 5 Bloods (35 points)
Best Supporting Actress

  1. Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm (47 points)
  2. Glynn Turman – Ma Rainey’s Black Bottom (40 points)
  3. Chadwick Boseman – Da 5 Bloods (33 points)
Best Screenplay

  1. Never Rarely Sometimes Always (38 points)
  2. First Cow (35 points)
  3. I’m Thinking of Ending Things (29 points)
Best Cinematography

  1. Nomadland (47 points)
  2. Lovers Rock (41 points)
  3. Vitalina Varela (34 points)
Best Foreign-Language Film

  1. Collective (38 points)
  2. Bacurau (36 points)
  3. Beanpole (36 points)
  4. Vitalina Varela (32 points)
Best Non-Fiction Film

  1. Time (46 points)
  2. City Hall (28 points)
  3. Collective (22 points)
Film Heritage Award

Women Make Movies
Film Comment
Brattle Theatre in Cambridge, MA

86th New York Film Critics

(Awards: Dec. 18, 2020)

Best Picture

First Cow

Best Animated Film

Wolfwalkers

Best Director

Chloé Zhao – Nomadland

Best Actor

Delroy Lindo – Da 5 Bloods

Best Actress

Sidney Flanigan – Never Rarely Sometimes Always

Best Supporting Actor

Chadwick Boseman – Da 5 Bloods

Best Supporting Actress

Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm

Best Screenplay

Never Rarely Sometimes Always

Best Cinematography

Small Axe

Best Foreign Film

Bacurau

Best Non-Fiction Film

Time

Best First Film

Radha Blank – The Forty-Year-Old Version

Special Award

Kino Lorber
Spike Lee

9th North Carolina Film Critics

(Awards: Jan. 4, 2021 / Nominations: Dec. 28, 2020)

Best Picture

Da 5 Bloods
Minari
Nomadland
Promising Young Woman
The Trial of the Chicago 7

Best Animated Feature

The Croods: A New Age
Onward
Over the Moon
Soul
Wolfwalkers

Best Director

Emerald Fennell – Promising Young Woman
David Fincher – Mank
Regina King – One Night in Miami
Spike Lee – Da 5 Bloods
Chloé Zhao – Nomadland

Best Actor

Riz Ahmed – Sound of Metal
Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom
Anthony Hopkins – The Father
Delroy Lindo – Da 5 Bloods
Steven Yeun – Minari

Best Actress

Jessie Buckley – I’m Thinking of Ending Things
Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom
Frances McDormand – Nomadland
Elisabeth Moss
Carey Mulligan – Promising Young Woman

Best Supporting Actor

Chadwick Boseman – Da 5 Bloods
Sacha Baron Cohen – The Trial of the Chicago 7
Bill Murray – On the Rocks
Paul Raci – Sound of Metal
David Strathairn – Nomadland

Best Supporting Actress

Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm
Toni Collette – I’m Thinking of Ending Things
Olivia Colman – The Father
Amanda Seyfried – Mank
Youn Yuh-jung – Minari

Best Original Screenplay

Da 5 Bloods
Mank
Minari
Promising Young Woman
The Trial of the Chicago 7

Best Adapted Screenplay

First Cow
I’m Thinking of Ending Things
Ma Rainey’s Black Bottom
Nomadland
One Night in Miami

Best Music

Da 5 Bloods
Mank
Minari
Soul
Tenet

Best Cinematography

Da 5 Bloods
Mank
News of the World
Nomadland
Tenet

Best Special Effects

The Invisible Man
The Midnight Sky
Mulan
Tenet
Wonder Woman 1984

Best Foreign Language Film

Another Round
Bacurau
Beanpole
La Llorona
Night of Kings

Best Documentary

All In: The Fight for Democracy
Boys State
David Byrne’s American Utopia
Dick Johnson Is Dead
Time

Ken Hanke Memorial Tar Heel Award

  • The Dancin’ Bulldogs – The Gardner-Webb University basketball team’s 2018-2019 season.
  • Will Patton (Minari) – Attended North Carolina School of the Arts in Winston-Salem
  • Gary Wheeler (Blue Ridge; The Warrant) – North Carolina based film producer; Appalachian State University Alum.

Best Restoration
Beau Travail (The Criterion Collection)
The Lord of the Rings Trilogy (Warner Bros.)
Madchen in Uniform (Kino Lorber)
Native Son (Kino Lorber)
Roman Holiday (Paramount Home Entertainment)

15th Oklahoma Film Critics

(Awards: Jan. 6, 2021)

Best Picture

Minari

Best Animated Feature

Soul

Best Director

Chloé Zhao – Nomadland

Best Actor

Riz Ahmed – Sound of Metal

Best Actress

Frances McDormand – Nomadland

Best Supporting Actor

Paul Raci – Sound of Metal

Best Supporting Actress

Youn Yuh-jung – Minari

Best Original Screenplay

Promising Young Woman

Best Adapted Screenplay

Nomadland

Best Score

Soul

Best Cinematography

Mank

Best Foreign Language Film

Martin Eden

Best Documentary

Boys State

Best First Film

Andrew Patterson – The Vast of Night

Best Ensemble

The Trial of the Chicago 7

Best Body of Work

Trent Reznor & Atticus Ross – Mank, Soul

Ten Best Films

  1. Da 5 Bloods
  2. Mank
  3. Minari
  4. Nomadland
  5. Palm Springs
  6. Promising Young Woman
  7. Soul
  8. Sound of Metal
  9. The Trial of the Chicago 7
  10. The Vast of Night
Most Disappointing Film

Tenet

25rd San Diego Film Critics

(Awards: TBD / Nominations: Jan. 8, 2021)

Best Picture

Black Bear
First Cow
Nomadland
One Night in Miami
Promising Young Woman
Sound of Metal

Best Animated Film

Onward
Over the Moon
Soul
Trolls World Tour
Wolfwalkers

Best Director

Darius Marder – Sound of Metal
Kelly Reichardt – First Cow
Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7
Florian Zeller – The Father
Chloé Zhao – Nomadland

Best Actor

Riz Ahmed – Sound of Metal
Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom
Brian Dennehy – Driveways
Anthony Hopkins – The Father
Steven Yeun – Minari

Best Actress

Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom
Vanessa Kirby – Pieces of a Woman
Frances McDormand – Nomadland
Carey Mulligan – Promising Young Woman
Aubrey Plaza – Black Bear

Best Supporting Actor

Sacha Baron Cohen – The Trial of the Chicago 7
Frank Langella – The Trial of the Chicago 7
Peter Macdissi – Uncle Frank
Bill Murray – On the Rocks
Paul Raci – Sound of Metal

Best Supporting Actress

Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm
Ellen Burstyn – Pieces of a Woman
Olivia Cooke – Sound of Metal
Amanda Seyfried – Mank
Youn Yuh-jung – Minari

Best Original Screenplay

Minari
On the Rocks
Promising Young Woman
Sound of Metal
The Trial of the Chicago 7

Best Adapted Screenplay

The Father
I’m Thinking of Ending Things
First Cow
Ma Rainey’s Black Bottom
Nomadland

Best Editing

Black Bear
The Invisible Man
Palm Springs
Tenet
The Trial of the Chicago 7

Best Cinematography

First Cow
Mank
News of the World
Nomadland
Tenet

Best Production Design

Emma.
I’m Thinking of Ending Things
Mank
Tenet
The Trial of the Chicago 7

Best Costume Design

Birds of Prey
Emma.
First Cow
Ma Rainey’s Black Bottom
Mank

Best Visual Effects

Birds of Prey
Greyhound
The Invisible Man
The Midnight Sky
Sputnik
Tenet

Best International Film

Another Round
The Life Ahead
Martin Eden
The Platform
Sputnik

Best Documentary

Athlete A
My Octopus Teacher
Rewind
The Social Dilemma
Time

Best Ensemble

Da 5 Bloods
One Night in Miami
Palm Springs
The Trial of the Chicago 7
Uncle Frank

Best Comedic Performance

Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm
Sacha Baron Cohen – Borat Subsequent Moviefilm
Radha Blank – The Forty-Year-Old Version
Bill Murray – On the Rocks
Andy Samberg – Palm Springs

Body of Work

TBD

Breakthrough Artist

Riz Ahmed – Sound of Metal
Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm
Radha Blank – The Forty-Year-Old Version
Sidney Flanigan – Never Rarely Sometimes Always
Vanessa Kirby – Pieces of a Woman

Best Use of Music in a Film

Da 5 Bloods
David Byrne’s American Utopia
Hamilton
Ma Rainey’s Black Bottom
Sound of Metal

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.