31st Academy Awards (1958): Nominees and Winners

NOMINATIONS

AWARDS

9

7
6


5
3


The Defiant Ones
Gigi
Separate Tables
Auntie Mame
Cat on a Hot Tin Roof
I Want to Live!
Some Came Running
A Certain Smile
The Old Man and the Sea
South Pacific
The Young Lions
9
2

1








Gigi
The Defiant Ones
Separate Tables
Ama Girls
The Big Country
Grand Canyon
I Want to Live!
Knighty Knight Bugs
My Uncle
The Old Man and the Sea
South Pacific
tom thumb
White Wilderness
NOMINATION/WIN TALLY LEGEND
Best Picture winner
Best Picture nominee
Nominations are listed for all films receiving 3 or more

BEST MOTION PICTURE

Auntie Mame – Warner Bros.
Cat on a Hot Tin Roof – Lawrence Weingarten
The Defiant Ones – Stanley Kramer
Gigi – Arthur Freed
Separate Tables – Harold Hecht

DIRECTING

Cat on a Hot Tin Roof – Richard Brooks
The Defiant Ones – Stanley Kramer
Gigi – Vincente Minnelli
I Want to Live! – Robert Wise
The Inn of the Sixth Happiness – Mark Robson

ACTOR

Tony Curtis – The Defiant Ones
Paul Newman – Cat on a Hot Tin Roof
David Niven – Separate Tables
Sidney Poitier – The Defiant Ones
Spencer Tracy – The Old Man and the Sea

ACTRESS

Susan Hayward – I Want to Live!
Deborah Kerr – Separate Tables
Shirley MacLaine – Some Came Running
Rosalind Russell – Auntie Mame
Elizabeth Taylor – Cat on a Hot Tin Roof

ACTOR IN A SUPPORTING ROLE

Theodore Bikel – The Defiant Ones
Lee J. Cobb – The Brothers Karamazov
Burl Ives – The Big Country
Arthur Kennedy – Some Came Running
Gig Young – Teacher’s Pet

ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE

Peggy Cass – Auntie Mame
Wendy Hiller – Separate Tables
Martha Hyer – Some Came Running
Maureen Stapleton – Lonelyhearts
Cara Williams – The Defiant Ones

WRITING (Screenplay–based on material from another medium)

Cat on a Hot Tin Roof – Richard Brooks, James Poe
Gigi – Alan Jay Lerner
The Horse’s Mouth – Alec Guinness
I Want to Live! – Nelson Gidding, Don Mankiewicz
Separate Tables – Terence Rattigan, John Gay

WRITING (Story and Screenplay–written directly for the screen)

The Defiant Ones – Nedrick Young, Harold Jacob Smith [1]
The Goddess – Paddy Chayefsky
Houseboat – Melville Shavelson, Jack Rose
The Sheepman – James Edward Grant, William Bowers
Teacher’s Pet – Fay Kanin, Michael Kanin

MUSIC (Song)

“Almost In Your Arms (Love Song From ‘Houseboat’)” – Houseboat – Music, Lyrics by Jay Livingston, Ray Evans
“A Certain Smile” – A Certain Smile – Music by Sammy Fain; Lyrics by Paul Francis Webster
“Gigi” – Gigi – Music by Frederick Loewe; Lyrics by Alan Jay Lerner
“To Love And Be Loved” – Some Came Running – Music by James Van Heusen; Lyrics by Sammy Cahn
“A Very Precious Love” – Marjorie Morningstar – Music by Sammy Fain; Lyrics by Paul Francis Webster

MUSIC (Music Score of a Dramatic or Comedy Picture)

The Big Country – Jerome Moross
The Old Man and the Sea – Dimitri Tiomkin
Separate Tables – David Raksin
White Wilderness – Oliver Wallace
The Young Lions – Hugo Friedhofer

MUSIC (Scoring of a Musical Picture)

The Bolshoi Ballet – Yuri Faier, G. Rozhdestvensky
Damn Yankees – Ray Heindorf
Gigi – Andre Previn
Mardi Gras – Lionel Newman
South Pacific – Alfred Newman, Ken Darby

FILM EDITING

Auntie Mame – William Ziegler
Cowboy – William A. Lyon, Al Clark
The Defiant Ones – Frederic Knudtson
Gigi – Adrienne Fazan
I Want to Live! – William Hornbeck

CINEMATOGRAPHY (Black-and-White)

The Defiant Ones – Sam Leavitt
Desire under the Elms – Daniel L. Fapp
I Want to Live! – Lionel Lindon
Separate Tables – Charles Lang, Jr.
The Young Lions – Joe MacDonald

CINEMATOGRAPHY (Color)

Auntie Mame – Harry Stradling, Sr.
Cat on a Hot Tin Roof – William Daniels
Gigi – Joseph Ruttenberg
The Old Man and the Sea – James Wong Howe
South Pacific – Leon Shamroy

ART DIRECTION

Auntie Mame – Art Direction: Malcolm Bert; Set Decoration: George James Hopkins
Bell, Book and Candle – Art Direction: Cary Odell; Set Decoration: Louis Diage
A Certain Smile – Art Direction: Lyle R. Wheeler, John DeCuir; Set Decoration: Walter M. Scott, Paul S. Fox
Gigi – Art Direction: William A. Horning, Preston Ames; Set Decoration: Henry Grace, Keogh Gleason
Vertigo – Art Direction: Hal Pereira, Henry Bumstead; Set Decoration: Sam Comer, Frank McKelvy

COSTUME DESIGN

Bell, Book and Candle – Jean Louis
The Buccaneer – Ralph Jester, Edith Head, John Jensen
A Certain Smile – Charles LeMaire, Mary Wills
Gigi – Cecil Beaton
Some Came Running – Walter Plunkett

SOUND

I Want to Live! – Samuel Goldwyn Studio Sound Department, Gordon E. Sawyer, Sound Director
South Pacific – Todd-AO Sound Department, Fred Hynes, Sound Director
A Time to Love and a Time to Die – Universal-International Studio Sound Department, Leslie I. Carey, Sound Director
Vertigo – Paramount Studio Sound Department, George Dutton, Sound Director
The Young Lions – 20th Century-Fox Studio Sound Department, Carl Faulkner, Sound Director

SPECIAL EFFECTS

tom thumb – Visual Effects by Tom Howard
Torpedo Run – Visual Effects by A. Arnold Gillespie; Audible Effects by Harold Humbrock

FOREIGN LANGUAGE FILM

Arms and the Man – West Germany
La Venganza – Spain
My Uncle – France
The Road a Year Long – Yugoslavia
The Usual Unidentified Thieves – Italy

DOCUMENTARY (Feature)

Antarctic Crossing – James Carr
The Hidden World – Robert Snyder
Psychiatric Nursing – Nathan Zucker
White Wilderness – Ben Sharpsteen

DOCUMENTARY (Short Subject)

Ama Girls – Ben Sharpsteen
Employees Only – Kenneth G. Brown
Journey into Spring – Ian Ferguson
The Living Stone – Tom Daly
Overture – Thorold Dickinson

SHORT SUBJECT (Cartoon)

Knighty Knight Bugs – John W. Burton
Paul Bunyan – Walt Disney
Sidney’s Family Tree – William M. Weiss

SHORT SUBJECT (Live Action)

Grand Canyon – Walt Disney
Journey into Spring – Ian Ferguson
The Kiss – John Patrick Hayes
Snows of Aorangi – New Zealand Screen Board
T Is for Tumbleweed – James A. Lebenthal

HONORARY AWARD

To Maurice Chevalier for his contributions to the world of entertainment for more than half a century.

IRVING G. THALBERG MEMORIAL AWARD

Jack L. Warner

SCIENTIFIC OR TECHNICAL AWARD (Class II)

To DON W. PRIDEAUX, LEROY G. LEIGHTON and the LAMP DIVISION OF GENERAL ELECTRIC CO. for the development and production of an improved 10 kilowatt lamp for motion picture set lighting. [Lighting]
To PANAVISION, INC., for the design and development of the Auto Panatar anamorphic photographic lens for 35mm CinemaScope photography. [Lenses and Filters]

SCIENTIFIC OR TECHNICAL AWARD (Class III)

To WILLY BORBERG of the General Precision Laboratory, Inc., for the development of a high speed intermittent movement for 35mm motion picture theatre projection equipment. [Projection]
To FRED PONEDEL, GEORGE BROWN and CONRAD BOYE of the Warner Bros. Special Effects Department for the design and fabrication of a new rapid fire marble gun. [Stage Operations]

ACADEMY NOTES

  1. [NOTE: Upon request of his widow and upon recommendation of the Writers Branch Executive Committee, the Board of Governors voted on June 22, 1993, to restore the name of Nedrick Young to the nominations and award presented to Nathan E. Douglas (Mr. Young’s pseudonym during the blacklisting period).]

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.